Dekoratif Boya (İtalyan Boya) Nedir, Nasıl Yapılır?

   

  Dekoratif boya, her mekana her alana uygulanabilen, kullanıldığı mekanlarda dizayn ve dekor anlamında değer katan teknolojik bir üründür. Dekoratif boyanın en güzel örneklerini İtalyan boya uygulamalarında görmekteyiz. İtalyan boya ve uygulamaları “dekoratif italyan boya” olarak da bilinmektedir. İtalyan boya, kullanıldığı mekanlara zerafet ve şıklık anlamında müthiş katkı sağlayan, katma değeri yüksek ürünlerdir. Uzun ömürlü, silinebilir,yıkanabilir ve bizim için en önemlisi diğer boyaların aksine nefes alan sağlıklı ortamlar için doğal malzemelerin taklit edilmesiyle yapılmış olması  onu diğer boya uygulamalarından ayıran en önemli özelliktir. Ayrıca duvar kağıdı gibi nemli ortamlarda sökülme, aşınma yada ek yerlerinin görünmesi gibi problemleri de ortadan kaldırmakta ve tamamen homojen zeminler oluşturmaktadır. Yine duvar kağıdı gibi tadilat esnasında sökülmesi gibi başka bir işlem gerektirmediğinden, direkt yüzey üzerine tekrar uygulanabilir olması, tercih edilmesindeki önemli etkenlerdendir.

  Katma değeri yüksek İtalyan dekoratif boya maliyet açısından diğer boyalarla kıyaslandığında aslında daha ekonomiktir. Nedenine gelince, italyan boya uygulamaları ortalama  15-20 yıl sağlıklı bir şekilde kullanılabilme imkanına sahip iken, bu süre diğer boya uygulamalarında ise ortalama 5 yıl kadar olmakta. Dolayısıyla ortalama 3- 4 kata kadar bir avantaj sağlamaktadır. Avrupa’nın bir çok yerinde yaygın olarak kullanılan dekoratif italyan boya, başta istanbul olmak üzere, ülkemizin bir çok yerinde benzersiz projelerde kullanılmakta ve bu kullanım günden güne yaygınlaşmaktadır.

  Dekoratif boya uygulandığı mekanının görünümünü hatta gözlemcinin ruh halini bile tamamen  değiştirebilme özelliğine sahiptir. Dekoratif boya uygulamaları esnasında normal (düz)boya yapılırken kullanılan malzemelerden farklı malzemeler kullanılmaktadır.(Sünger mala, Çelik mala, Plastik mala, Efektif fırçalar, Desen fırçaları gibi ). Ayrıca uygulanması  ustalık isteyen, her boyacının uygulayamayacağı, özellikle de el alışkanlığının büyük önem kazandığı  bir alandır.Dolayısıyla Endekosis ailesi olarak, müşterilerimize daima dekoratif boya uygulamalarının deneyimli, alanında uzman kişilerce yapılmasını önermekteyiz. Şayet dekoratif boya uygulamalarında, herhangi bir tecrübe  ve el alışkanlığı olmayan, yine de  kendi çabalarıyla uygulamakta ısrar eden müşterilerimiz olduğunda , pek tasvip etmediğimiz bu gibi durumlarda, ilk iş olarak kullanılmayan bir yüzeyde  denemeler yapılmasını, asgari düzeyde deneyim kazanılması sonrasında,uygulama yapılacak alana dekoratif boya uygulamasına geçilmesini tavsiye etmekteyiz. 

  Dekoratif boya ile ilgili daha detaylı  bilgi edinmek,ürün çeşitleri, özellikleri, uygulama alanları gibi sormak istediklerinizi  bize, Web Adresimiz www.endekosis.com.tr  de bulunan  tüm iletişim kanallarımızdan iletebilirsiniz.

  Saygıyla Arz Ederiz.

  Geçmişten geleceğe alternatif çözümler ile dekoratif bir dünya için; ENDEKOSİS